Berlin - zwiedzanie miasta

Berlin – zwiedzanie miasta

Berlin to trzecia co do wielkości stolica europejska. Całe wieki był stolicą Cesarstwa Niemieckiego. Po II wojnie światowej został podzielony na pół poprzez Mur Berliński między dwa państwa niemieckie.

Eskapada do Berlina

Berlin jest miastem, w którym niemal wszędzie przeplata się historia z nowoczesnością. Troska o stan zabytków (ogromnie ucierpiały podczas II wojny światowej) powoduje, że płynnie kroczy się od epoki do epoki. To także bardzo prężne centrum kultury, w którym odbywają się przeróżne imprezy. Od koncertów muzyki klasycznej do parady kultur. Charakterystyczną cechą Berlina jest jego poszanowanie innych, różnice kulturowe tudzież religijne. Żaden przyjezdny nie czuje się w mieście obcy.

Berlin dysponuje bardzo dobrą bazą noclegową i komunikację publiczną, które znacznie ułatwiają zwiedzanie miasta. Bez względu na czas, którym dysponujemy koniecznie należy zobaczyć najistotniejsze zabytki Berlina:

Bramę Brandenburską – najbardziej sławna budowla Berlina, powstała w XVIII wieku, zwieńczeniem bramy jest kwadryga powożona przez boginię zwycięstwa – Wiktorię (początkowo była naga, dziś ubrana).

Mur berliński – ikona rozdziału Niemiec po II wojnie światowej, rozdzielał Berlin na komunistyczny i demokratyczny, jego zburzenie zapoczątkowało scalanie państw niemieckich.

Reichstag – neorenesansowa budowla z XIX w., siedziba parlamentu Niemiec i Zgromadzenia Narodowego, budynek wieńczy szklana kopuła o wadze 1200 ton.

Wyspa Muzeów – skupisko 5 muzeów umiejscowionych na wyspie, tutaj znajduje się między innymi Muzeum Pergamońskie z ołtarzem Zeusa (ołtarz pergamoński), elementami bramy Isztar tudzież bogatym zbiorem zabytków sztuki starożytnej.

Wybierając się do Berlina warto obejrzeć dowolny przewodnik po Berlinie, który ułatwi nam poruszanie się po mieście oraz zwiedzanie tego niesamowitego miasta.